Még elkészülhet karácsonyig!
Elérkezett advent második vasárnapja, nálunk már leesett az első és a második hó is. Adventi díszbe öltöztettünk mindent, amit csak lehet, így várjuk a karácsonyt!
Advent idején bizonyára sokan tűnődnek azon, hogyan lehetne még emlékezetesebbé tenni az ünnepet, hogyan lehetne átadni a szeretetünket és az ajándékunkat valamilyen különleges formában.
Nos, mi lenne, ha idén egy kis kalandot csempésznénk a karácsonyi ajándékozásba? Képzeljük csak el, ahogy a szeretteink különleges rejtvények és izgalmas feladványok segítségével találnak rá a meglepetéseikre! Olyan lenne, mint egy kincsvadászat!
Egy ilyen kincskeresés a nagyobb gyermekeink és a felnőttek számára is felejthetetlen élménnyé varázsolja a szentestét, meghosszabbítja az este varázsát, és feldobja a nem kézzel fogható ajándékok, vócserek átadását.
Felnőttek a gyermekeim, így a karácsonyi ajándékok jellege is megváltozott. Van, aki meglepetést kap, de most már egyre inkább megbeszéljük, ki minek örülne, kinek mire van szüksége. Remélem, ezáltal sikerül egy kicsit tehermentesítenünk a környezetünket, és csökkentjük a káros pazarlást. Viszont szeretek meglepetést és saját készítésű ajándékokat átadni, hogy megmaradjon a régi karácsonyok varázsa.
Először két éve készítettem kincskereső játékot a legkisebb, még egyetemista fiamnak, akinek az volt a kérése, hogy járuljunk hozzá a nyaralásához. Túl póriasnak véltem átadni számára egy kupont, így jutott eszembe, hogy elrejtem azt valahová a lakásban. Az ajándék helyszínét pedig kincskereső játék formájában találhatta meg. Az ötlet sikert aratott, ezért a tavalyi évben a többi gyermekem is ilyen formában lelhette meg a saját ajándékát.
Az ajándékokhoz négy egymásra épülő rejtvény megfejtése vezetett. Minden feladvány megoldása egy újabb kihívás helyszínét rejtette. A rejtvények nagyjából azonosak vagy azonos típusúak voltak, csak annyiban tértek el egymástól, hogy a megtalálási pontok nem ütköztek. Így mindenki a saját pályáján haladt végig az ajándékáig vezető rejtélyes úton. (Tavaly elegendő volt két különböző pályát készítenem, mivel a gyerekeim különböző időpontokban érkeztek haza az ünnepekre.)
Az első rejtvényt egy díszes csomagolásban helyeztem el, ezt raktam a karácsonyfa alá.
A rejtvények váza:
- Szókereső
- Keresés szótárban
- Keresztrejtvény
- Koordináta rendszerbe rejtett titkos üzenet
- QR-kód
1. Szókereső
Ezt a rejtvényt a karácsonyfa alatt helyezem el becsomagolva, névvel ellátva.
Elsőként egy karácsonyi szókeresőt kell megfejteni. A megoldás után a fennmaradó betűk a következő rejtvény helyszínét mondják meg.
A rejtett üzenetet tartalmazó szókeresőt generálhatjuk például a Discovery Education Hidden Message Puzzle alkalmazásával. (Most már a magyar ékezetes betűket is jól kezeli, utómunkálatokra sincs szükség.) Ennek a szókereső generátornak az a hátránya, hogy nem engedi beállítani a szavak elhelyezésének lehetséges irányait, ezért a megalkotott rejtvényben a szavakat esetlegesen visszafelé kell elolvasni.
Az én szókeresőm 19 karácsonnyal kapcsolatos szót, illetve kifejezést tartalmaz. A felesleges, fel nem használt betűk száma 39. Nekem a következő feladathoz az egykötetes Magyar értelmező kéziszótárra és a Magyar szinonimaszótárra volt szükségem. Ezért az egyik fajta rejtvény maradék betűiből ezt lehet összeolvasni: „Keresd meg a Magyar értelmező kéziszótárt!”, a másikból: „Keresd meg a Magyar szinonimaszótárt!”
2. Keresés szótárban
A szókereső egy adott szótárhoz vezet el, amit természetesen lecserélhetünk valamilyen más könyvre is, például helyesírási szabályzatra, nyelvi szótárra, ami éppen otthon megtalálható, és a helyét is ismerik a családtagjaink.
A feladványt tehát az adott könyvben helyezzük el úgy, hogy könnyen rá lehessen lelni (például lógjon ki az egyik széle).
A szótárban adott szavakat kell kikeresni olymódon, hogy mi a szavak helyét adjuk meg. Azaz megadjuk a keresendő szó oldalszámát, azon belül a hasáb számát és azon belül a szócikk számát. (Máris belecsempésztünk az ünnepekbe egy kis szótárhasználatot!)
A keresendő szavakat úgy állítsuk össze, hogy majd azokból lehessen megfejteni a harmadik feladvány helyét.
Az én rejtvényeim így alakultak:
Az értelmező szótárból arra a megfejtésre kell jutni, hogy a következő rejtvényt a háztartási szobában található szárítógép dobjában találja meg a játékos. Ezért a következő szócikkeket kell kikerestetni: háztartás, szoba, szárító, gép, dob, -ban/-ben.
A szinonimaszótár megfejtése: a hálószobában apa éjjeli szekrénye alatt. A kikeresendő szavak: hálószoba, apa, éjjeli, szekrény, alatt.
Ez egy kicsit macerás feladattá vált, ennek ellenére élvezettel oldották meg a családtagjaim. Érdemes a lehető legkevesebb szóval körülírni a megfejtendő helyszínt, nehogy kedvüket szegjék a kincskeresés folyamán!
Ha nem lenne otthon semmilyen szótár, akkor egy adott könyvet is választhatunk. Ebben az esetben vagy szavak vagy betűk helyét adjuk meg: oldalszám, hányadik sor, hányadik betű. A lényeg, hogy a játékos tudja a könyv helyét a lakásban!
3. Keresztrejtvény
Ezt a rejtvényt a szótáras rejtvény során megfejtett helyen rejtsük el!
Ezen kihíváshoz olyan keresztrejtvénykészítő alkalmazást használtam, ami lehetőséget ad egy általam meghatározott megoldás betáplálására. Ez pedig az XWords. A felület angolon kívül német nyelven is használható. Egyszerű feltölteni a meghatározásokat (Question) és a helyes válaszokat (Answer), majd alul a megfejtést (Solution).
Az én rejtvényem 17 kérdést tartalmazott a Trónok harca sorozatból. A jó megfejtés ezúttal mindenki számára ugyanazt a helyszínt fedte fel, ami nem más, mint a ház falán elhelyezett villanyszekrény. Az XWords program halványan beszínezi és megszámozza a rejtvény azon négyzeteit, ahonnan kirakható a rejtvény megoldása. Természetesen arra ügyelnünk kell, hogy a rejtvényben szerepeljen minden olyan betű, ami a megoldáshoz szükséges! (De semmi gond, ha mégsincs, mert az alkalmazás ebben az esetben a Solution részben automatikusan betölti azokat a betűket.)
4. Koordináta rendszerbe rejtett titkos üzenet
A negyedik feladványt a keresztrejtvény megoldásában megfejtett helyre tegyük! A rejtvényt tartalmazó borítékra jól láthatóan írjuk rá a „játékos” nevét, nehogy másét vigye el! (Mert mint említettem, ezúttal az összes családtag 4. feladata ezen a helyen volt eldugva.)
A mi családunkban rajtam kívül mindenkinek köze van a matematikához, ezért könnyű szívvel készítettem számukra olyan kihívást, amiben koordináta rendszerben kell dolgozni. (És most itt nem szólok arról, pedig érdemes lenne, hogy milyen képességeket fejleszt egy ilyen típusú feladat!)
A titkos üzenet elkészítéséhez a WorksheetWorks.com A Message in Points lehetőségét választottam. Kicsit nehezíti a rejtvénygenerálást, hogy a magyar jellegzetes ékezeteket nem tudja használni. Az ó, ő és ű betűket kihagyja, az á, é, í, ö, ü betűkről pedig lehagyja az ékezeteket. (Érdemes a tipográfiában használt árvíztűrőtükörfúrógép példa betűsorral tesztelni az eredményt!)
Tehát az A Message in Points feladatban egy titkos üzenetet kell megadni, ami legyen 10-60 betű és/vagy szám karakter, szóközök és írásjelek nélkül). Ez az oldal alján üres négyzetekben jelenik majd meg. Minden egyes négyzethez tartozik egy pont (vízszintes tengely; függőleges tengely) a koordináta-rendszerben. A pontok mellett helyezi el a titkos üzenet betűit az alkalmazás. A játékos a pontokat (és mellette a betűt) a négyzethez rendelt koordinátával egyezteti, majd a megfelelő betűvel kitölti ezt az üres négyzetet. Ha az összes négyzet ki van töltve, előtűnik a titkos üzenet.
A rejtvényemben ékezetes betűket akartam használni, ezért az ékezetek nélkül generált feladatot kiegészítettem ékezetekkel. Pontosabban a rejtvénylapra rászerkesztettem a megfelelő pontoknál található betűkhöz az ékezetet. (Photoshop hiányában PPT-ben beszúrható vagy fekete tollal is berajzolható!)
A feladatlapot átszerkesztettem magyar nyelvűre (bár nálunk szerencsére mindegyik gyermekem kiválóan beszél angolul), így azért elegánsabbnak tartom.
A cím: Titkos üzenet
A feladat leírása: Töltsd ki az üres négyzeteket a megadott koordináták mellett található betűkkel! Az előtűnő üzenet mutatja meg a következő feladvány helyét.
A nyomok nálam a dolgozószobánk különböző pontjaihoz vezettek (ablak, nyomtató stb.) Ezeken a helyeken tettem le az újabb névre szóló borítékokat.
5. QR-kód
A QR-kódot tartalmazó lapot/borítékot a titkos üzenetben megfejtett helyre tegyük!
A QR-kódom szöveges üzenetet rejt, amiben elárulom az ajándék helyét. (Például: „Az ajándékodat a nappaliban az ülőgarnitúra mögötti sarokban találod!”)
A kódot letöltés után bemásolom egy Word vagy PPT dokumentumba, ami tartalmazza még a karácsonyi jókívánságomat is.
Olyan generátort keressünk, amivel kicsit csinosabbra tervezhetjük a kód kinézetét! Ilyen generátor például a qrcodemonkey vagy a me-qr.
Nyomtatás
Próbáljuk meg a rejtvényeket a lehető legtakarékosabb módon kinyomtatni!
Tipp
Készítsünk feljegyzést arról, hogy kinek milyen útvonalat szántunk, ki melyik rejtvényt kapja, mert könnyen bele lehet bonyolódni a borítékokba és a feladványokba.
A rejtvényeket névvel és a kihívás sorszámával ellátott borítékokba tettem.
Innen lehet letölteni a fenti anyag szerkeszthető változatát.
Mennyire volt hasznos ez a bejegyzés?
Kattintson egy csillagra az értékeléshez!
Átlagos értékelés 5 / 5. Szavazatok száma: 1
Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.